February 21, 2006

زن همیشه اونجا نشسته. از صبح زود میاد و بساط جوراب پشمی و دستکش و کلاه رو پهن می‌کنه. از زیر چادر کهنه‌اش چاق به نظر میاد. صداش رو نمی‌شنوی مگه اینکه بخوای ازش خرید کنی. بروبر بهت نگاه نمی‌کنه. خاموش نشسته. همین. هر روز. همین جا. اما... دیروز یه عمو واکسی که تا حالا ندیده بودمش نشسته بود کنارش و تند و تند حرف می‌زد. خیلی نزدیک نشسته بود. خواستم بهش بگم پاشو برو و آرامشش رو بهم نزن. اما نگفتم. فقط رد شدم.

*

پارسال هم امضا کردم چون فکر می‌کنم گوگل که واسه سالروز از تخم دراومدن جوجه اردک زشت‌رو هم لوگو می‌ذاره باید انقدر بفهمه که نوروز چیه! وقتی لوگو رو دیدم کیف کردم. اما راستش به نظرم اومد لوگوی خوشگلی نیست! امسال هم هفتان لینک گذاشته تا بریم و دوباره گوش گوگل رو یه دور بچرخونیم که فراموش نکنه. به نظرم اون لوگوی آخر که او شکل تخم مرغه و یکیش هم شکل سیب تو خالی خیلی با مزه‌ست. به نظر من هم باید نوروز رو معرفی کنه و هم باید شیک باشه. باید واسه یاهو هم چنین طرحی ارسال بشه اما متاسفانه خودم راهش رو بلد نیستم. اگه واستون جالبه پشت گوش نندازین:

http://www.esfahanhost.com/nowrouz/

فقط نفهمیدم از کی تا حالا عربها نوروز می‌دونن چیه!! همینجا بگم من به دور از احساسات ناسیونالیستی اعلام می‌کنم که با حضور واژه عرب و عبارت اقدام ملی در این صفحه ارسال ایمیل به گوگل تیم مشکل دارم اساسی!


Comments:
Baba Nationalistttt,,,,,,


Thanks for the link, I just sent the email.
 
...ممنون از یادآوری
 
سخت نگير عزيزم....حالا چي ميشه عربها هم خودشون رو بچسبونن به ما ايرانيها كه كلاسشون بره بالا!!!!! من رفتم و ارسال كردم ...فكر كنم باز هم برم و با هر چي آي دي كه دارم براي گوگل ميل بذارم...واي ولنتاين جونم من اونقدر ناراحت ميشم وقتي ميبينم يكي از اين آدمها نشسته توي سرما....يكي هست توي خيابون اطلسي ظفر ميشينه...واي هن زوز ميبينمش...حتي توي برف و سرما..فكر كنم طفلي خيلي محتاجه و يا...نميدونم به هر حال..خدا هيچ كس رو محتاج ديگري نكنه....آمين
 
سلام ولنتاین این عربها هم حالا دلشون خواسته ماهی عیر بخرن ... چه اشکال داره ... بذار بچه دلش خوش باشه !راستی اسم مستعارت خیلی قشنگه ها
 
دوستان عزیز سو تفاهم نشه ها! منظورم با عرب ایرانی نبود. هر قومیتی که تو ایران زندگی می کنه ملیتش ایرانیه و نوروز هم سال نوشه!
 
اومدم بگم اعراب ایرانی چی که دیدم خودت نوشتی. دوم اینکه من از رفتارای ناسیونالیستی و نژاد پرستی بدم میاد. چون هیچ ریشه ای نداره و فقط هم دردسر میسازه.

حالا اگه مثلا فرانسوی ها عید نوروز میگرفتن که ما ناراحت نمیشدیم و احتمالا مفتخر هم میشدیم ولی اگه عرب ها بگیرن ناراحت میشیم؟ نمیدونم چقدر حرفت جدی بود و چقدر شوخی ولی اگه جدی بود من مخالفم. اگه شوخی بود بگم که بعضی از این شوخی ها اینجا پیگرد قانونی داره. مثلا اگه این شوخی را با سیاه ها بکنی احتمالا یکی دو ماهی آب خنک میخوری.

به هر صورت نوروز بر تمام دنیا مبارک هرکی هم دوست داره جشن بگیره نوروزش مبارکتر

راستی چند کلمه ای در پاسخ کامنتت نوشتم.
 
alan miram bebinam chi karde
 
بیندیش جان همونطور که گفتم نسبت به عربهای ایرانی من هرگز احساس بدی ندارم. اما بقیه رو خیلی جدی گفتم! تا حالا دیدی عربستان یا بحرین نوروز رو جشن بگیرن؟؟ ممکنه ایرانیهای مقیم کشورهای عربی باشن که اون شامل گفته من نمی شه. بالای این ایمیلی که خطاب به تیم گوگل نوشته شده گفته تاجیک افغان... مسلمن افغانیها هم در کل به ملت چندان فرهیخته ای معروف نیستن. اما واقعیت اینه که تو خیلی از رسوم و البته زبان با ما شریک هستن. امیدوارم منظورم رو خوب توضیح داده باشم. دست خودم نیست بخاطر جنگهای مسلمونا و تاثیری که در نابودی و تضعیف زبان و فرهنگ و اداب و رسوم پارسی داشتن و اینکه همیشه اماده ان به ایران ضربه بزنن ته دلم ترجیح می دم به ما وصل نشن!
 
کامنتهاتو تو وبلاگ بیندیش و رضا دنبال میکنم و باهات در مجموع موافقم. گرچه به گمونم از حرفام هم مشخص باشه. راجع به گوگل هم نوشته بودی. راستش گمونم ما تا مدتها و همه جانبه باید چوب یه حاکمیت غیر عقلایی رو بخوریم. طبیعتا اگه ما یه شهروند عادی جهانی محسوب میشدیم خیلیا راغب بودن با کمال میل به اشاعه فرهنگ ما از جمله نوروز بپردازن اما فعلا همه چیز ما بهتره که تحریم باشه حتی نوروزمون
 
ولنتاین عزیز شما از یک قومی به هر دلیلی بدت میاد. این یک حس نژادپرستیه و بهت توصیه میکنم روش خوب فکر کنی. همین حس باعث شد که هیتلر یهودی کشی راه بندازه. فکر میکنی مردم آلمان دل خوشی از یهودی ها داشتن؟ و صرفا هوس کردن برن یهودی کشی؟ نه! بعد از جنگ جهانی اول و ورشکستگی مالی آلمانی ها... یهودی ها با ربا دادن پول برای خودشون ثروت هنگفتی ساخته بودن. اگر تاریخ اوندوره آلمان را بخونی و سرفصل های سخنرانی های هیتلر و خلاصه جو محلی را بررسی کنی میبینی که یهودی ها تعبیر میشدن به انسان های خون آشامی که جلو پیشرفت اقتصادی کشور را گرفتن. وقتی هیتلر جوان که یک متهم بود در دادگاه در دفاع خودش بر علیه یهودی ها و اینکه اقتصاد کشور را فلج کردن حرف زد حظار دادگاه براش دست زدن! و وقتی هیتلر با شعارهای اقتصادی روی کار اومد اول با سرکوب یهودیا و قوانین محدود کننده علیهشون و به اسم پیشرفت اقتصادی کارشا شروع کرد و وقتی کشور واقعا رشد اقتصادی کرد حرف از نابودی و کشتن یهودی ها شد.

ولنتاین عزیز انسان به هر رنگ و هر نژاد و هر عقیده ای انسانه. با همه احساسات ما. خود شما ممکن بود توی بحرین به دنیا بیایی.

شما میتونی محافظ منافع ملیت باشی و باید باشی. ولی نمیتونی بگی من از مردم بحرین بدم میاد یا از مردم فرانسه بدم میاد یا از اسرائیلی ها بدم میاد و دوست ندارم خودشونا قاطی ما کنن.

این رفتار مصداق واضحه
hate crime
و تقریبا در همه دنیای دموکرات موستوجب مجازات قانونی سنگینه.

شاید منظورت را بد فهمیده بودم. نمیدونم
 
چه جالب!!!! من از اون لوگوئی دو طرفش شمع هست بیشتر خوشم اومد.
 
بیندیش جان دو تا قضیه داره قاطی میشه:1- نوروز رو ایرانی, تاجیک, افغان و بقیه اقوامی که در این کشورها زندگی می کنن یا اون رو قبول دارن جشن می گیرن. کشورهای عربی تا اونجا که من می دونم سال نو قمری رو دارن و ندیدم که مثلن تلویزیون های عربی سال نو خورشیدی رو تبریک بگن(شاید اطلاعات من کافی نیست) 2- تو حرفت کاملن درسته! مطمئن باش من قصد و نیت نسل کشی ندارم!! نسبت به قوم عرب هم متنفر نیستم. همونطور که گفتم تو ایران عربها زندگی می کنن و من دوست عرب هم دارم. من به ندرت ممکنه قومیت هایی که تو ایران زندگی می کنن رو مسخره کنم یا مثل بعضیا اصل صادر کنم که مردم فلان شهر اینجورین و اونجورین. این یه حس بد درونیه که البته نه واسش تبلیغ می کنم و نه به کسی تا حالا صدمه زده.توجیهی هم برای احساسم ندارم. اما از اینکه می بینم انگلیسی اول راهنمایی رو برمی دارن، هیچ تلاشی برای اموزش زبانهای بین المللی دیگه نمی کنن، همه جا دارن کاربرد واژه های عربی رو گسترش می دن و جا می اندازن، و همون دلایل تاریخی که البته عین واقعیت هم هست، دست به دست هم داده و این حس ناخوشایند رو در من بوجود اورده.حالا تو می گی درست نیست؟ منم موافقم! اما حس واقعیم رو گفتم

سیروس جان منم همیشه کامنت های تو رو دنبال می کنم و از دانسته هات استفاده می کنم
 
درسته ولنتاین عزیز. متاسفانه حکومت ما به همه چیز فکر میکنه جز منافع ملی و در نیتجه اینجور احساسات هم یه عکس العمل طبیعی میشه. منم یه همچین احساساتی دارم ولی میدونم اشتباهن. یه دوست صرب داشتم. یه روز برام تاریخ صربستان و بوسنی و کرواسی را تعریف کرد و ته حرفش بهم گفت اینقدر نژادپرستی تو این سه قوم قویه که هیچوقت بین این سه قوم دوستی بوجود نمیاد. خیلی آدم خوبی بود. یه دوست کروات هم داشتم اونم فوق العاده بود. ولی نمیفهمیدم چرا آدمای به این خوبی باید از هم خوششون نیاد.

دست آخر من خوشحال میشم که جشن نوروز همه جای دنیا گرفته بشه چون این گسترش فرهنگ ما را نشون میده. که امیدوارم واقعا گسترش پیدا کنه
 
اول که خوشحالم از آشناییتون
بعدشم راست می گین گوگل برای هر چیزی لوگو میذاره البته نمی دونم می دونین یا نه پارسال لوگو برای عید نوروز گذاشته بود امسال هم حتما با امضای اون درخواست باز هم می ذاره
در مورد اون خانوم ...:( غصه خوردم
 
1-man bedune hich gune narahati migham ke az arabaa motenaferam va aslan ham ehsase azab vojdan behem dast nemide.....
2-manam ba har chi ID mishnakhtam emza kardam va bazam edame midam
3-araba sale miladi va ghamari ro jashn mighiran na sale shamsi. ruze avvale moharam ruze sale noye ghamarishune ke hamishe tatile va bad ham sale miladi chon taghvimeshun miladi...
 
سانی جان ما خیلی وقته به شما ارادت داریم:) اره پارسال هم بود

می دونم بللا جان! چقدر از عربها خوشت میاد دییییی:
 
منم فرستادم، الانم ميخوام لينكش رو بذارم تو وبلاگم
 
رفتم ديدم! عرب نداشت که:-?
 
نژاد پرست نباش ! مگه این همه ایرانی هر روز رو به قبله وای میسن یا دعا های عربی میخونن اعراب شکایتی میکنن؟
 
بچه مخفی عزیز داره! تو متن نامه نه ، توی صفحه اصلی لینک
نیما جان بده زبونشون رو تحمیل کردن به یه ملت دیگه؟؟ چشم سعی می کنم بهرحال
 
ایشالله که این طرح خوشگل انتخاب شه!
 
ایشالله که این طرح خوشگل انتخاب شه
دلا!
 
enghadr nationalist boodio ma khabar nadashtim;)
 
نه بهار جان انقدرها هم نیست!
 
<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Web Blog Pinging Service