July 09, 2006

داستان از آن‌جا آغاز شد که خبر چاپ نسخه‌ی امریکایی قران را دیدم! نویسنده اعتراض کرده بود که آیات دستکاری شده و برای نمونه: "جهاد عملی حرام، و طلاق! و ازدواج با بیش از یک زن برابر با زنا دانسته شده است. همچنین در این کتاب تحریف شده در رابط با ارث و مسائل مربوط به زنان نکته‌هایی ذکر شده که به هیچ‌وجه با کتاب مقدرس قران همخوانی ندارد…" تصور من بر این است که بسیاری از آیات را با توجه به مقطع زمانی و جغرافیایی زمان نزول، نمی‌توان بعنوان رفرنس مطرح کرد. اما چند نکته در این مورد به نظرم می‌رسد:

1- نویسنده که خانم مژگان اینانلو از روزنامه شرق است اعتقاد دارد اگر هر کس بخواهد برداشت و سلیقه‌ی خودش را به اسم قران عرضه کند، هستند افرادی هم مثل بن‌لادن که با برداشت شخصی خود این‌گونه رفتار می‌کنند! پرسش:با توجه به درست بودن استدلال نویسنده ایا بهتر نیست کتاب را به همین شکل نگه‌داریم و برداشت‌های شخصی را بر اساس آموزش مدرن‌تر کنیم؟

2- وقتی در عصر تکنولوژی که اطلاعات سیو‌شده و به وفور دردسترس است، به این راحتی نسخه‌های جدید چاپ و ارائه می‌شوند و حتا در مدارس خصوصی کویت تدریس می‌شوند، چگونه می توان ثابت کرد که در گذشته با توجه به دست‌نویس بودن کتاب این اتفاق بارها نیفتاده؟! اگر ادعا کنیم چنین نیست چگونه ثابت می‌کنیم؟ و اگر بپذیریم این نسخه‌ی کتاب که در همه‌ی خانه‌ها دست کم یکی پیدا می‌شود :اصل" نیست، پس…؟!

3- اینکه معجزه چقدر در ایمان آوردن مردم نقش داشته بحث دیگریست. اما اگر بپذیریم که معجزه‌ی محمد قران و جاودانگی آن بوده، پس چه آسان نابود شده! و اگر معجزه‌ی محمد درک و دریافت آیات با توجه به بی‌سوادی او بوده، پس باز هم تایید می‌شود براینکه این کتاب بارها در طول تاریخ تغییر کرده. همانطور که تورات و انجیل و دیگران هم!


Comments:
.................
 
موافق ! احوال ولنتاين گل گلابي ؟
 
ولنتاین جان کاملن باهات موافقم.منم اعتقاد دارم که قرآن تحریف شده ست!
بدبختی ملت ایران می دونی چیه؟ اینه که فکر می کنن اگه قرآن رو با عربی بخونن ثوابش بیشتره! حتا اگه چیزی ازش متوجه نشن!! انگار ترجمه اش رو بخونن و محتویاتش رو متوجه بشن گناه کردن!
 
به من مربوط میشه که ترجمه ی فلان کس چقدر درست یا اشتباه است؟ بهرحال ما میتونیم به ترجمه معتبری که قبول داریم مراجعه کنیم و شاید هم کتابهای تفسیر.
اگه دقت کنی توی قران خیلی به تاریخ نگاه شده و شواهدی میاورد، چون میگه نسل بشر دارای فطرت یکسان است که تغییر نمیکند و در طول تاریخ همیشه دچار اشتباهات یکسانی میشود که گذشتگان میشوند و به نظرم اصلن راه حلهایش در ظرف زمان و مکان نمیگنجد، یعنی نمیتونه، چون دلایل قتل(:دییی ببین کار به کجا کشید!) یکسان است
1.راستش نفهمیدم چی گفتین
2.من فقط میگم که حتما باید متن عربی هم همراه ترجمه چاپ بشه، حتما
3.خیلی دوست دارم در اینمورد نظر یک عرب زبان رو بدونم، من معتقدم که توی قران کدهایی وجود داره که آیاتش رو عین زنجیره ای محکم بهم وصل میکنه باید اونها کشف بشه تا جواب همه این ابهامات باشه، چون اونها رو یک انسان نمیتونه مخدوش کنه، و شاید این کشفها بتونه نشون بده که معجره قران جاری است و متوقف نشده
4.باید به سوالاتتون که مطرح میکنید جواب داده بشه، ولی اگه خودتون بخواین جوابش رو هم حتما پیدا میکنید
5.من موندم که چرا درباره هرچیزی که شما صحبت میکنین منم کامنت میزارم، آخه مگه من همه فن حریفم!
6.باور کن مورد یک رونفهمیدم وگرنه حتما اظهار فضل میکردم :D
 
باور کن هرموقع صحبت میشه منم همینو میگم . چه جوری میشه کتابی که اون زمان دست نویس بوده و بر اثر گذشت زمان میتونه هزارتا اتفاق هم براش بیفته اسمش میشه کتای مقدس و اینهمه هم روش تاکید میشه که تحریف نشده ؟؟مشکل اینحاست که از بچگی تو سر ما کردن که این حرفها کفره و گناهه و این حرفها . به خدا جماعت بدبختی هستیم
 
در مورد مسائل دینی من واقعآ هیچی نوفهمم!!! اما چون قبولت دارم میدونم درست میگی عزیزم...از بابت تبریک هم ممنونم...الهی که از این به بعد دیگه لوس نباشن...حالا طفلکی ها برگردن ایتالیا حالشون گرفته میشه...همه باید برن سری ب بازی کنن ...به هر حال خیلی گل و خانوم و دوست داشتنی هستی...مرسی
 
راستش من هم یک روزگاری خیلی دنبال این پرسش‌ها بودم ولی دیگه می‌تونم بگم که این مساله کاملا برام حل شده است.
قرآنی که در دست ماست اشکالات فراوانی داره. من خودم یک سری مسایلی رو قبلا به بحث گذاشتم، تو وبلاگ‌های دیگه هم می‌تونید مطالب زیادی در این مورد پیدا کنید. مثلا به www.alcoran.blogsky.com می‌تونید مراجعه کنید.
به نظرم دیگه فرقی نمی‌کنه که بدونیم این قرآن تحریف شده است یا نه. آنچه که مسلمه این نسخه قابل اطمینان نیست و راهی برای دسترسی به نسخه اصلی (در صورت وجود چنین چیزی) وجود نداره، پس من لزومی در پیروی ازش نمی‌بینم.

در مورد نکته آخر که قرآن معجزه است یا نه هم باز من یک مطلبی نوشته بودم که خود قرآن تاکید می‌کنه که پیامبر اسلام معجزه‌ای نداره. بنابراین بحث در این مورد خود بخود منتفیه و قرآن رو نمی‌شه معجزه دونست.
 
na movafegh nistam, be nazare shoma agar kasi sheraye hafez ro toosh dast bebare kasi nemifahmae?? albate manzooram mardome aadi hastesh, be har hal dar har doreii kasani hastan ke betoonan in tafavotha va maani e dorost o ghalat ro az ham tashkhis bedan, albate in kheili sakhte ke ma ham betoonim darkesh konim, ama mojezeye ghoran ine ke hame mitoonan be andazeye aghl o kheradeshoon azash bahre bebaran.
omidvaram movafagh bashi, man nazaramo goftam, manzooram mokhalefat e ba shoma nabood.
 
Post a Comment<< Home

This page is powered by Blogger. Isn't yours?

Web Blog Pinging Service